Şarkı Sözleri

Şarkı Sözleri hakkında detaylı bilgi ve son eklenenden başlayarak tümü aşağıda.

Müzik ruhun gıdasır klişesiyle başlamak istemezdim ama bu savın doğruluğu uzmanlar tarafından kanıtlanmış durumda. Mp3 indir meden müzik dinleme keyfi sunan platformlarda dinlediğimiz şarkıların şimdiye kadar kaleme alınmış en güzel sözleri aslında birer şiirdir. Bu şiirler üzerine yapılan besteler şarkıları meydana getirmektedir. Şarkı sözleri için şu söylenebilir; duygusal ilişkileri anlatanlara, aşk sözleri ile yazılmış olanlara aşk şarkıları, sözlerinde ayrılığa göndermeler yapan şarkılara ayrılık şarkıları denmektedir. Fakat müziğin böyle bir türü mevcut değildir. Müzik Arabesk, pop, rock gibi türlere ayrılırken bu türler içinde slow müzik, hareketli müzik gibi alt türler mevcuttur. Arabesk müziğe İbrahim Tatlıses şarkıları örnek verilebilirken, Pop müzik için Sezen Aksu şarkıları en güzel örnek olarak gösterilebilir. Müzik türlerini bir kenara bırakalım asıl konumuz olan şarkı sözleri ne dönelim.

Şarkı sözleri nasıl yazılır?

Şarkı sözleri nasıl yazılır diye merak edenler için bu konudaki bilgi birikimimizi kısaca aktaralım. Az önce de dediğimiz gibi aslında bir şiir olan sözlerin bestelenmesi ile ortaya çıkan şarkılar için söz yazmakta en kolay yöntem hece uyumu ve kafiyelere dikkat etmektir. Bu kısımda dikkat edilmesi gereken husus ise sadece kafiye olsun diye anlam bütünlüğünün elden bırakılmaması gerektiği. Değilse komik sözler sizi rezil edebilir. Güzel sözler yazmak için yapılması geren bol bol sözlük okumaktır. Kelime hazinemiz ne kadar geniş olursa üretim esnasında o kadar fazla alternatif kelime arasından uygun olanını seçmek bizim için kolay olur. Fazla duyulmamış kelimeler kullanarak sözlerimize birazda gizem katabiliriz. Düşünsenize yazdığınız şarkı sözleri arasında bir kelimenin ne anlama geldiğinin arama motorlarında aranması sizi onure etmez mi? Diğer bir yol farklı dillerden tercüme edilen parçaların dilimize uyarlanması ile şarkı sözü oluşturulması. Örneğin İngilizce şarkılar tercüme edilerek bestesi de kopyalanarak yabancı müziklerden çeviri oldukça fazla şarkı mevcuttur. Her dilde benzer olan sevgi sözleri en kolay üretilebilecek olanlardır.
Veya yaşanmış hikayeleri kaleme almak diğer bir yöntem olarak kullanılmakta. Bunun en güzel örneğini ortaya koyan Haluk Levent elfida şarkısının hikayesini okumanızı tavsiye ederim. Sözlerini beğendiğimiz eserlere diğer bir örnek ise Gökhan Özen şarkıları. İlerleyen zamanlarda elimizden geldiğince sevilen şarkı sözleri arasından en anlamlı sözler ile resimli sözler de yapmayı planladığımız belirterek yazımıza son veriyorum. Şimdilik esen kalın.

SarkiSozu.Tv eskiden yeniye aranan şarkı sözlerinin adresi.
Sponsor Olabilirsiniz.
HAKKINDA
İLETİŞİM
GİZLİLİK POLİTİKASI
KÜNYE
>> Copyright © 2019 SarkiSozu.TV
Yukarı Çık